Davor Skeledžija

Što su to stručna dijabetološka društva i zašto su važna?

09/03/2025

U Hrvatskoj su prilično razvijene i poznate udruge osoba s dijabetesom te ona krovna pod nazivom Hrvatski savez dijabetičkih udruga – HSDU. Stručna društva se kao i udruge dijabetičara bave edukacijom o dijabetesu, senzibilizacijom javnosti, stručnim usavršavanjem, itd.

No, stručna su društva zbog nečega također jako zanimljiva. Ona naime imaju formalnu mogućnost da HZZO-u predlažu izmjene u pravima na pomagala kao što su senzori; i na lijekove kao što su inzulini. HZZO si može dopustiti da nas, pacijente, ignorira, ali neuvažavanje stručnih društava ipak ide teže. Naravno, nemojmo se zavaravati, i stručna društva budu ignorirana ali rjeđe.

U Hrvatskoj ima nekoliko stručnih društava koja se više ili manje bave dijabetesom, imaju svoje kongrese, posjećuju međunarodne i slično. Slično kao i mi, samo što ne organiziraju kampove za djecu s dijabetesom. 😊

Sva su stručna društva članovi Hrvatskog liječničkog zbora koji je poput HSDU-a, navest ćemo ih pet, aktualne predsjednike i pokoji zanimljiv podatak.

Hrvatsko društvo za dijabetes i bolesti metabolizma (HDDBM)

Aktualni je predsjednik Dario Rahelić koji je ujedno i predstojnik Referentnog centra za dijabetes odraslih – Vuk Vrhovac. Riječ je o stručnom društvu koje okuplja mnoštvo dijabetologa i prilično je aktivno. Rahelić je nama jako zanimljiv budući da ga je HZZO zvao za mišljenje povodom afere izazvane besramnim doplatama za Baqsimi, a nedavno i zbog nerazumno velikih doplata za GLP lijekove za tip 2 dijabetes.  Kao što znamo, doplate za Baqsimi su ukinute, a doplate za GLP lijekove smanjene.

Dario Rahelić i Inicijativa za život s manje boli

Rahelić se trenutno nalazi u prilično teškoj situaciji jer klinici Vuk Vrhovac  - nadređeni Merkur kontinuirano otima prostore namijenjene liječenju osoba s dijabetesom. Ako se cijela dijabetička zajednica ne aktivira, mogli bismo uskoro ostati bez referentnog centra za dijabetes s dugom tradicijom i uspjesima. Napomenimo da su ga financirali i sami pacijenti, a sada nam ga otuđuju - što je tema za zaseban tekst.

Hrvatsko društvo za endokrinologiju i dijabetologiju (HDED)

Predsjednica je Anela Novak a društvo dolazi iz prekrasnog Splita. Anela je zagovornica low-carb prehrane i redovno piše različite stavove te preporuke za HZZO-ovo povjerenstvo za pomagala, primjerice za senzore.

Osnovano novo dijabetološko društvo - HDD HLZ

Anela je zaposlena u KBC-u Split koji je kao i Rahelićev Vuk u teškim problemima. Naime u KBC-u Split radi oko 6 dijabetologa, a bolnici gravitira oko 60.000 osoba s dijabetesom. Rezultat su beskrajne liste čekanja i nepristupačnost dijabetološke skrbi što će rezultirati velikim komplikacijama i bespotrebnim troškovima amputacija, sljepila i dijalize.

Svjesno ovih problema, njezino je društvo iznimno posvećeno dijabetičkoj edukaciji liječnika obiteljske medicine i medicinskih sestara kako bi što kvalitetnije mogli brinuti za dio dijabetičara. Ako znamo da obiteljska može uvoditi inzuline i da ih ima oko 2.000 što je puno više od 100-tinjak aktivnih dijabetologa, razumijemo da obiteljska medicina ima izrazito važnu ulogu u zbrinjavanju tip 2 dijabetičara. Sve kako bi se rasteretili dijabetolozi koji bi onda imali više vremena za nas s dijabetesom tip 1. 😊

Hrvatsko endokrinološko društvo (HED)

Silvija Canecki-Varžić predsjednica je Hrvatskog endokrinološkog društva (HED) koje dolazi iz Osijeka u prekrasnoj Slavoniji. Obnaša i dužnost predstojnice Klinike za unutarnje bolesti Kliničkog-bolničkog centra Osijek što je iznimno važna funkcija, štoviše riječ je o jednoj od najviše pozicioniranih dijabetologinja unutar najjačih hrvatskih bolnica (kliničkih bolničkih centara).

Zahvaljujući svojem znanju, utjecaju i empatiji odigrala je ključnu ulogu onomad kada je osoblje ginekologije KBC-a šikaniralo i ignoriralo našu Maricu koja je pala u tešku hipoglikemiju i srušila se u nesvijest ispred ginekologije.

KBC Osijek i sestre s ginekologije - edukacija o dijabetesu!!!

Hrvatsko društvo za endokrinologiju i dijabetologiju (HDED)

Predsjednik HDED-a je Darko Kaštelan koji je ujedno i pročelnik zavoda za endokrinologiju najvećeg KBC-a Zagreb (popularnog Rebra). Kaštelan nam je jako zanimljiv zato što je odigrao važnu ulogu u uvrštavanju inzulinskih pumpi na HZZO-ovu listu pomagala.

Intervju: prof. Darko Kaštelan – tenderi za inzulinske pumpe oduvijek su bili prijelazna faza

Osim toga, član je spomenutog HZZO-ova povjerenstva za pomagala koje se često bavi dijabetičkom tehnologijom. Sam se ne bavi previše dijabetesom već je vrlo cijenjen na području hipofize, ali je šef brojim dobrim i omiljenim dijabetolozima s Rebra: Ivani Kraljević, Maji Baretić, Karin Zibar, i s njima se Kaštelan redovno konzultira.

U osobnom razgovoru s ostalim članovima HZZO-ova povjerenstva za pomagala puno sam puta čuo da smo sretni što imamo Kaštelana i da se sluša baš on kada je riječ o tehnologiji i dijabetesu.

Hrvatsko društvo za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetologiju

Predsjednica je Nevena Krnić i dolazi nam također iz KBC-a Zagreb gdje sa svojim timom liječi ogroman broj djece s dijabetesom. Uz to obnaša funkciju pročelnice Zavoda za dječju endokrinologiju i dijabetes u Kliničkom bolničkom centru Zagreb. Voditeljica je i Referentnog centra za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske (kao i Rahelić za odrasle).

Krnić stalno nešto traži od HZZO-a za našu djecu. Sa svojim „dječjim dijabetolozima“ nedavno je ostvarila uspjeh kada je uz našu pomoć tražila i dobila od HZZO-a pravo da dječji dijabetolozi smiju prepisivati sve moderne inzuline odmah po dijagnozi, a ne samo jedan najjeftiniji i najstariji.

Osobno se angažirala oko ukidanja diskriminacije djece s dijabetesom pri upisu u srednje škole:

Smanjili smo diskriminaciju djece pri upisu u srednju školu!

Tu je i najnoviji angažman u surdnji s pravobraniteljicom za djecu – sva bi djeca neovisno o imovinskom statusu trebala ostvariti pravo na sve inzulinske pumpe bez doplate! Nadamo se da će to uskoro biti jedan od dokaza da Republika Hrvatska brine za svoju djecu i konačno počinje poštivati potpisane EU strategiju i UN deklaraciju za zaštitu djece koja im jamči najviši stupanj zdravstvene zaštite.

Zaključak

Neki će se zapitati je li dobro što u Hrvatskoj ima toliko stručnih društava koja se bave dijabetesom?

Iako svi pušemo u isto jedro: "bolji život osoba s dijabetesom i veća prava", iz gornjeg teksta se djelomično vidi da različita stručna društva imaju različite misije i prioritete – što je dobro.

Regulacija šećerne bolesti tip 2 u Hrvatskoj nije dobra, što je jako loše budući da se procjenjuje da upravo tip 2 ima oko 90% svih dijabetičara. Osim ugrožene kvalitete života oni će zahvaljujući razvoju skupih dijabetičkih komplikacija kao što su sljepilo i amputacije postati ogroman teret za svoje obitelji i zdravstveni sustav.

Ima jako puno posla i možda je dobro da postoje različiti pristupi od kojih najmanje jedan mora uroditi plodom.

Raspravu  jesu li i u kojoj mjeri su za to krivi sami pacijenti, dostupni lijekovi i tehnologija, zdravstveni sustav ili dijabetolozi – ostavljamo za neki drugi put, možda za nekim okruglim stolom.

Sretno nam bilo.

Davor Skeledžija
Urednik portala naInzulinu.com. Dugogodišnji volonter društva Veliki za Male sa šećernom bolešću. Bivši predsjednik Zagrebačkog dijabetičkog društva. Bivši član izvršnog odbora Hrvatskog Saveza Dijabetičkih Udruga, te HZZO povjerenstva za Opća i medicinsko-tehnička pomagala

Još iz kategorije Vijesti i Događanja: