Kako je Hrvatska obilježila svoj 1. dan šećerne bolesti?

Hrvatski je sabor 9. ožujka 2022. donio Odluku o proglašenju 14. svibnja „Hrvatskim danom šećerne bolesti“.

Samo dva mjeseca poslije, taman uoči ljeta, došlo je vrijeme da Hrvati iskoriste (ili ne iskoriste) ovu priliku kako bi javnost dodatno senzibilizirali i educirali o dijabetesu te ulovili kojeg novog dijabetičara.

Što se više u javnosti priča o dijabetesu, to su manje šanse da nas se diskriminira, da nam se uskraćuju prava na inzuline, medicinska pomagala ili nešto treće. Procijenite sami – jesmo li priliku dobro iskoristili ili nismo?

Medijske najave obilježavanja Hrvatskog dana dijabetesa!

Radio, televizija, gotovo svi tiskani mediji i internetski portali uključili su se u pozivanje svojih čitatelja, gledatelja i slušatelja da se pokrenu, pitaju stručnjaka što ih zanima, izmjere šećer i još ponešto.

Samo na događanje u Maksimiru koje je organiziralo Zagrebačko dijabetičko društvo s Hrvatskim dijabetološkim društvom (HDD), Hrvatskim društvom za endokrinologiju i dijabetologiju (HDED) pozivali su svi ovi mediji:

Jutarnji list , HINA , Index.Hr , 24 Sata , Večernji list , Zagreb.Info , Glas Istre , Politika Plus , 01 Portal

A Jutarnji je list čak objavio i dodatno priopćenje nakon događanja u sklopu kojeg svakako pogledajte odličnu fotogaleriju s poznatim TV licem Petrom Perežom, vrhunskim novinarom Dušanom Miljušem, prof. Darkom Kaštelanom i njegovim stručnjacima za dijabetes s KBC Zagreb:

Posjetili su nas Radio Sljeme, HTV informativni program, HTV Dobro jutro Hrvatska, Nova TV i drugi.

Svi su sudionici na raspolaganju imali odlične dijabetologe, nutricioniste i ostale stručnjake koje su u opuštenoj šetnji Maksimirom mogli pitati bilo što. Personalizirana medicina u pravom smislu te riječi.

Tko je sve obilježio 1. hrvatski dan šećerne bolesti?

Donosimo sveobuhvatan pregled događanja iz cijele Hrvatske! Osim u Maksimiru, u Zagrebu je mjerenje šećera i još ponešto organizirao Hrvatski savez dijabetičkih udruga na Bundeku. Okupili su stručnjake, mjerili šećer i također dali izjave za medije.

Zamislite da smo pored Maksimira i Bundeka još i na Jarunu imali nekoga da mjeri šećer i senzibilizira javnost 😊

Split

Na splitskoj Rivi je novoosnovano Hrvatsko dijabetološko društvom (HDD) na čelu s Anelom Novak također organiziralo mjerenje glukoze u krvi, savjetovanje sa stručnjacima, mjerenje težine, tlaka i šetnju sa stručnjacima.

Osnovano novo dijabetološko društvo – HDD HLZ

Pored splitske Rive, besplatno mjerenje šećera je organizirano i na Đardinu.

Zahvala tvrtki Medilab ONE koje je osigurala trakice za mjerenje glukoze i sve što je organizatorima bilo neophodno na sva tri događanja.

Osijek

U Osijeku su u samom centru grada, na Trgu slobode, Osječko dijabetičko društvo i Osječka bolnica također dostojno obilježili naš novi praznik. Mjerili su šećere, davali savjet novootkrivenima, kao i starim znancima. Zbilja je sjajno što su pored mjerenja guk-a i tlaka, uključili i mjerenje glikoliziranog hemoglobina (HbA1C)!  Umjesto u laboratorij, pravac na Trg 😃

Osječka udruga MADI je organizirala i maratonsku vožnju biciklom od Osijeka do Zagreba! Povodom Hrvatskog dana dijabetesa odvozili li su ju biciklisti, veterani Domovinskog rata, na čelu sa Zvonimirom Jelinićem.

Rutu od 270 kilometara su prešli za svu djecu koja boluju od ove bolesti. I sam Zvonimir Jelinić se bori s dijabetesom tipa 1 te svojim činom pokazuje kako oboljeli mogu raditi što požele te ih bolest ne treba zaustaviti u ostvarenju snova i ciljeva.

Rijeka

Nositelji akcije u Rijeci su KBC Rijeka, Medicinski fakultet i Udruga dijabetičara Mellitus Rijeka.

U riječkoj je poliklinici organiziran DAN OTVORENIH VRATA Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma. Dostupne su bile konzultacije i individualni savjeti dijabetologa o liječenju šećerne bolesti. Više o događanjima dostupno je na ovom linku.

Zadar

Zadarski Cukrići su možda bili najmudriji, organizirali su vrhunski roštilj u sklopu projekta „Tenisom i gradelama do zdravlja!“ 😊. A dan ranije su održali tribinu također originalnog naziva: „Dijabetes i hitna stanja“ u sklopu projekta „CUKAR 5.0.

Mjerili su GUK i krvni tlak na javnoj tribini, na Narodnom trgu i na tenisu. Svakoj osobi s dijabetesom tip 1 sigurno će se svidjeti poruka na letcima: “Jeste li znali da tip 1 nije dobiven zbog slatkiša?” 😀 😀.

Đakovo

Ekipa iz udruge Slatki život Đakovo je u suradnji s Grad Đakovo na gradskom Korzu mjerila glukozu u krvi i djelila promotivni materijal u svrhu informiranja građana o važnosti zdrave prehrane, fizičke aktivnosti i edukacije. Zahvala tvrtci Abbott koja je osigurala mjerač i trakice za mjerenje glukoze u krvi. S aktivnostima su nastavili šetnjom do jezera Jošava.

Dubrovnik

Dubrovčani su Hrvatski dan dijabetesa iskoristili da upozore javnost kako u svom gradu pedijatra-dijabetologa imaju na raspolaganju samo jednom mjesečno! Dodao bih još da ni za odrasle u Dubrovniku nema stalno dostupnog dijabetologa!

To su stvarno porazni podaci i govore o tome koliko je Dubrovnik i dalje izoliran na sve moguće načine.

O dolasku dijabetologa za odrasle u Dubrovnik uskoro ćemo izvijestiti i na ovom portalu. #stayTunned

Međimurje

Aktivnosti povodom Hrvatskog dana na području Međimurja provodile su Zajednica sportskih udruga Čakovca i Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s udrugom “Međimurski slatkiši”. Na Trgu republike mjerili su glukozu u krvi i krvni tlak te pomoću promotivnih materijala informirali građane o važnosti dobre kontrole bolesti.

Neizostavan dio obilježavanja Hrvatskog dana šećerne bolesti bili su plavi baloni, a tijekom večeri je i čakovečki Dom sindikata bio osvijetljen plavom bojom!

Sisak i Petrinja

Dijabetičko društvo Grada Siska na svojoj je tržnici organiziralo mjerenje glukoze u krvi koje su zajedno odradile sadašnje  i buduće medicinske sestre. Mala ali lijepa fotogalerija dostupna je na ovom Facebook linku

Omiš

Volonteri DD Omiš kontrolirali su razinu šećera u krvi, krvni tlak i u suradnji sa Sanus Vita isticali važnost redovne tjelovježbe .

Josip Pupačić, Tamara Banović i Ivana Zemunik su održale radionicu “Koliko je masan tvoj čips?“, a Omiško društvo provodi i projekt digitalne knjižice “Što je danas na jelovniku?” koja sadrži primjere zdravih obroka.

Zaključak

Donesite ga sami 😀

p.s. Ako smo nekog preskočili ili objavili netočnu informaciju – molimo dopune i ispravke.


Još iz kategorije Advocacy: