HZZO odobrio FIASP u pakiranju prikladnijem za djecu!

Vjerojatno ste čitali na ovom portalu da je Europska agencija za lijekove odobrila proširenje indikacija za najbrži inzulin na svijetu kako bi ga mogla koristiti i djeca. HZZO je ovo proširenje potvrdio brzo i s voljom te omogućio i našoj djeci pristup Fiaspu. Još je bilo neophodno da Novo Nordisk zatraži, a HZZO odobri i pakiranje Fiaspa prikladnije za djecu i neke odrasle – ono u staklenim ulošcima za preciznije višekratne penkale (NovoPen).

Iz nekog razloga tu HZZO više nije bio toliko brz, iako su ulošci jeftiniji za zdravstveni proračun od višekratnih penova. No, nećemo razvijati teorije zavjere, uspjeh je naposljetku ostvaren. 🙂

Ukratko: neslužbena informacija glasi da je Povjerenstvo za lijekove HZZO-a ovih dana prihvatilo prijedlog za uvrštenje Fiaspa u pakiranju prikladnom za djecu, ekipu na low-carbu, one koji imaju malu rezistenciju na inzulin i mnoge druge! Stručnim jezikom, „A lista“ lijekova HZZO-a (bez doplate) postala je bogatija za: „otop. za inj., uložak stakl. Penfil 5×3 ml (100 i.j./ml)“.

Tu je još i trošak penkale, ali nju HZZO plaća samo 179kn i traje najmanje 3 godine
Tu je još i trošak penkale, ali nju HZZO plaća samo 179 kn i traje najmanje 3 godine.

Ako imalo pratite ovaj portal, onda ste već navikli na neslužbene vijesti koje se poslije i službeno potvrde. 🙂 Osim toga, naučili ste da sada ovu odluku Povjerenstva za lijekove mora potvrditi Upravno Vijeće HZZO-a i onda je još potrebno nekoliko dana da odluka bude objavljena u Narodnim Novinama te postane važeća. Naravno da ćete o tome čitati na ovom portalu.

Ponovimo zašto je ovakvo pakiranje inzulina bolje za neke pacijente, ali i za HZZO:
  • Višekratni penovi uglavnom imaju opciju davanja pola jedinice inzulina, što može biti od presudne važnosti za djecu, ekipu koja konzumira smanjene količine ugljikohidrata pa finije reguliraju svoju terapiju, itd.
  • HZZO je uspio ispregovarati s Novo Nordiskom da cijena modernijeg Fiaspa bude identična starom NovoRapidu. Dakle, novog troška za HZZO nema, a mi dobivamo bržu opciju na stol, tj. u hladnjak. Osim toga, Fiasp penfil je za 48 kn jeftiniji od Fiaspa u jednokratnom penu, dakle, očigledno su moguće uštede i bez da pacijenti stradaju. 😉
  • U današnje vrijeme ekološka je komponenta iznimno važna. Jednokratni penovi generiraju puno više plastičnog otpada, a svima je jasno da se već utapamo u plastici. Ne zaboravimo da su osobe s dijabetesom ionako generatori nevjerojatno velike količine otpada (igle, lancete, trakice, senzori, pakiranja inzulina, kateteri, rezervoari, baterije za pumpe, itd.).
  • Ovakvo pakiranje inzulina kompatibilno je za sjajni NovoPen Echo, koji u sebi sadrži dvije vrlo korisne funkcije: pamti posljednju dozu inzulina i vrijeme kad ste ju uzeli. Echo se nalazi na HZZO listi pomagala, a svi s nestrpljenjem očekujemo njegovog nasljednika, NovoPen Echo+. Nova generacija bi trebala imati istu cijenu kao stara (tekst ovdje), a imat će puno veću memoriju i mogućnost prebacivanja podataka na računalo te uparivanje s Libreom i ostalim CGM-ovima!! 🙂 🙂
Lijevo: NovoPen Echo. Desno: moderni NovoPen Echo+
Lijevo: NovoPen Echo. Desno: NovoPen Echo+

Da ne bude samo o HZZO-u, Novo Nordisku i FIASP-u
Podsjećam na članak: „Lillyjev novi superbrzi inzulin na korak do tržišta EU“. Riječ je o prvom Fiaspovom konkurentu koji očekujemo u Hrvatskoj još ove godine. Inzulin naziva Liumjev koristi drugačiji mehanizam ubrzavanja djelovanja od Fiaspa, tako da će neki kojima Fiasp ne odgovara u Liumjevu naći kvalitetnu i vjerodostojnu alternativu (i obratno). Uvjeren sam da će HZZO, Lilly kao i svi ostali uložiti sve što je u njihovoj moći kako bi i novi izazivač u što kraćem roku došao u Hrvatsku i meni na testiranje. 🙂

Za napredne
Novo Nordisk se na svjetskom tržištu pojavio prvi sa superbrzim Fiasp inzulinom, stoga će Lillyju biti teže uhvatiti korak sa svojim novim Liumjevom. No, ne zaboravimo da je baš Lilly prvi proizveo brzi Humalog prije dosta godina, pa je Novo Nordisk imao solidnih problema da „napravi posao“ s danas sveprisutnim NovoRapidom. Brzina izlaska na tržište još više dolazi do izražaja kada se gleda na rat Sanofijevog Lantusa i Novo Nordiskovog Levemira u areni dugodjelujućih inzulina. Sanofi je s Lantusom prvi izašao i doslovce potaracao tržišta. No, sreća za proizvođače inzulina je da smo svi mi različiti i da postoje osobe koje zadovoljavajuću terapiju šećerne bolesti postižu upravo zahvaljujući specifičnostima pojedinih inzulina.

Sretno nam bilo.

p.s. Mnogima iz dijabetičkog ekosustava dizala se kosa na glavi od našeg video uratka – kako polomiti jednokratni pen, iščupati ampulu inzulina i ubaciti ju u precizniji NovoPen Echo. 🙂 Video je i dalje dostupan ovdje, ali uskoro će, srećom, postati nepotreban.


Još iz kategorije Advocacy: