Ana Spoljaric

Osnove o inzulinima

21/07/2024

Što je inzulin?

Inzulin je hormon kojeg proizvodi gušterača. Njegova zadaća je da pomaže tijelu pretvoriti hranu u energiju, odnosno upravlja razinom šećera u krvi. Osobe s dijabetesom nemaju vlastiti inzulin pa ga primaju vanjskim putem. Ipak, postoji razlika.
• Kod dijabetesa tipa 1 gušterača više ne proizvodi vlastiti inzulin (autoimuno stanje) pa će zbog toga ova skupina oboljelih uzimati inzulin s pomoću injektora ili inzulinske pumpe, doživotno.
• Kod dijabetesa tipa 2 gušterača više ne proizvodi dovoljno inzulina ili tijelo nije u stanju učinkovito koristiti vlastiti inzulin. Kod ovog oblika dijabetesa oboljele osobe najčešće moraju promijeniti način življenja u obliku prehrane i tjelesne aktivnosti, a liječnik će, ako se za tim pokaže potreba, propisati odgovarajuće tablete. Dijabetes tipa 2 je progresivno stanje, a one osobe koje ne paze će s vremenom trebati započeti s korištenjem inzulina.

Vrste inzulina
Dostupno je nekoliko  vrsta inzulina koji se razlikuju se po tome koliko dugo djeluju, koliko brzo počinju djelovati i kada su najučinkovitiji. Oni su sljedeći:
(Ultra)brzodjelujući inzulini, asparti (NovoRapid, Fiasp), lispro (Humalog, Lyumjev) su inzulinski analozi koji kako i sam naziv kaže, počinju djelovati oko 15 minuta nakon injekcije, dosežu vrhunac za oko sat ili dva sata nakon injiciranja i traje između dva do četiri sata. Ovu vrstu inzulina dajemo prije, za vrijeme ili nakon svakog obroka (ovisno o trenutnoj vrijednosti šećera) te kao korekciju ako je šećer u krvi previsok.
Dugodjelujući inzulini su inzulinski analozi detemir (Levemir), glargine (Lantus, Toujeo) i degludek (Tresiba) koji dospijevaju u krvotok nekoliko sati nakon injekcije i imaju tendenciju održavanja odnosno blagog snižavanja razine glukoze do 24 sata.

O odabiru, primjeni i cjelokupnu edukaciju o inzulinu pružit će vam vaš medicinski tim. Pritom je s njima važno razgovarati o vlastitim preferencijama i stilu života. Upamtite, svatko od nas je individua pa će i inzulin djelovati drugačije ovisno o zatečenim početnim vrijednostima šećera, tjelesnoj aktivnosti, metabolizmu spolu i dobi. Stoga, kada jednom “uhvatite grif” o tome kako inzulin reagira na vaše potrebe, bit će vam puno lakše vladati dijabetesom.
Ana Spoljaric
Dugogodišnja volonterka i aktivistica za sve osobe s dijabetesom. Organizator i sudionik najvećih dijabetičkih projekata u RH. Autor mnogobrojnih tekstova i objava u časopisu, na Facebooku, Instagramu i na portalu Zagrebačkog dijabetičkog drušva.

Još iz kategorije Inzulini: