EASD: Umjetna gušterača za budale – to čekamo!

Ako imalo čitate autentične izvještaje s dijabetičkih konferencija, onda znate da se velike stvari događaju na partijima (pijankama?) koje se odvijaju paralelno s konferencijama. Tako smo Doris i ja dobili posebnu pozivnicu od samog direktora južnokorejske tvrtke Sooil (Dana) za njihovu korporativnu večeru. U Hrvatskoj imaju indirektnog partnera u obliku tvrtke Karl Deitz, a osim toga DanaR inzulinsku pumpu osobno sam isprobao i jako mi se sviđa jer ima odličnu i potpunu integraciju s tzv. „umjetnom gušteračom kućne izrade“ (engl. DIY Closed loop). Evo prošlog teksta:  I ja imam „umjetni pankreas“

Večera je počela odlično, španjolski tapasi, carpacchio, vrhunsko vino za Doris i još „vrhunskija“ Cola Zero ohlađena taman po mom ukusu. Oko nas gotovo isključivo Azijati iz južnokorejske tvrtke Sooil. 🙂


A onda šok i razočarenje
„Znaš Davor, ova naša nova DANAi pumpa koja konačno ima normalnu bateriju i još bolju Bluetooth integraciju – više neće imati nikakve veze s vama što u garaži slažete closed loop. A ni naš skorašnji CGM vjerojatno neće biti za nju jer izgleda da nije dovoljno precizan.“

Nisam bio siguran jel’ mi je zadnji tapas zapeo u grlu ili ću se utopiti od tuge u čaši Cole Zero…

I onda prekoret!
„Ipak, dozvoli da te upoznam s dvojicom direktora njemačke tvrtke diabeloop.com s kojom imamo velike planove: Erikom (CEO) i Christianom (CFO).“

CEO diabeloop-a u žaru objašnjavanja kako će promijeniti svijet | CEO pozira
CEO Diabeloop-a u žaru mi objašnjava kako će promijeniti svijet | Desno – CEO pozira

Što je to „umjetna gušterača za budale“?!
Možda mi je samo zbog uvodnog razočarenja sve što su mi naknadno ispričali izgledalo kao „san snova“, ali vrijedi uzeti u obzir. Naime, problemi s home made AndroidAPS sustavom za automatsko peglanje šećera su ozbiljni: nevjerojatno je kompliciran i nije certificiran od regulatornih agencija (EMA i FDA) koje ga sada nastoje uništiti. Osim toga, u slučaju problema osuđen sam na sebe, zajednicu na internetu i Ivicu Šurana.

Kao odgovor na to, ekipa iz Diabeloop-a razvila je jako pametnu aplikaciju originalnog imena DBLG1 na koju se poveže CGM i inzulinska pumpa i u koju, u usporedbi s AAPS-om, nije potrebno upisati gotovo ništa.

Što je sve fantastično sa Diabeloop i DBLG1 aplikacijom:
1) instalira se na poseban maleni Android uređaj,
2) poveže se sa CGMS-om (u ovom trenutku s Dexcom G6),
3) poveže se s inzulinskom pumpom (u ovom trenutku Calleido, a uskoro Dana),
3) unesete SAMO: svoju težinu i ukupnu dnevnu količinu inzulina! (Nikakvi DIA, ISF, IC ratio i slični bakrači)

I to je sve – umjetni pankreas – do sada neopisivo kompliciran sustav – radi!!

Ok, da budemo precizni, još su dvije bitne stvari:
1) Prvih tjedan dana će pametni algoritam biti u tzv. learning mode-u, dakle pažljivo će proučavati vaše životne navike, kretanje šećera i učiti o vama.
2) Obroke ćete i dalje morati najavljivati, ali na način da ćete algoritmu reći da planirate pojesti: veliki, srednji ili mali obrok. Na njemu je da nauči što to za vas znači.

Zauzvrat će algoritam na osnovu vaše dosadašnje interakcije, kretanja šećera, isporuke inzulina i umjetne inteligencije sam peglati šećere!

Konkurencija
Na tržištu imamo npr. Medtronic 670G pumpu koja nije ni približno komplicirana kao moj gerilski AndroidAPS, ali svatko će se složiti da je kompliciranija od opisanog Diabeloop sustava. Važno je napomenuti da Nijemci planiraju za sve ovo dobiti odobrenje regulatornih agencija – prvo EMA-e početkom 2020. godine, a jednog dana i nezasitne FDA.

Spustimo se na zemlju
Da, reći ćete, ovo još nije komercijalno dostupno i pitanje je hoće li se planovi ostvariti. Točno, ali na svoje oči sam vidio i fotografirao sustav koji testno radi na jednom od direktora Diabeloop-a:

diabeLoop aplikacija - najbolje fotke nastaju na party-jima
Diabeloop aplikacija najbolje fotke nastaju na partIjima

Za Dexcom se u Hrvatskoj natječu dvije ozbiljne tvrtke, a Dana pumpu bi mogao u jednom trenutku imati Karl Dietz. Osim toga, nitko ne brani npr. Medtrumu ili čak Medtronicu da sklopi sličan pakt s Diabeloop-om i da svoju opremu ubace u igru. Štoviše, Medtronic planira staviti na tržište svoju posebnu pumpu koja će biti samo to – „glupa pumpa“, ali Bluetooth enabled – baš ono što je potrebno za ovakve inteligentne sustave namijenjene nama „budalama“. 🙂

Zaključak
Pazite svoje šećere, oči i bubrege – ovo su samo neki od kandidata koji bi željeli vašu pažnju i novac, a za uzvrat nude bitno olakšanu kontrolu dijabetesa i značajno bolji Time In Range. Neka, bolje potrošiti novac na to nego na neželjene posljedice kao što su dijaliza, amputacija i slično. Samo naprijed!


Još iz kategorije Flash vijesti: