Dijabetes je hronična bolest koja može uzrokovati ozbiljne komplikacije, uključujući i one koje pogađaju vid. Iako mnogi pacijenti ne povezuju povišene nivoe šećera u krvi s očnim problemima, upravo je dijabetes jedan od vodećih uzroka sljepoće i slabijeg vida radno aktivne populacije u svijetu. Redovni oftalmološki pregledi i pravovremena prevencija mogu značajno smanjiti rizik od trajnog oštećenja vida.
Kako dijabetes utiče na vid?
Visok nivo šećera u krvi može negativno uticati na male krvne sudove u oku, što dovodi do različitih problema s vidom. Pacijenti s dijabetesom često primjećuju zamućen vid, otežano fokusiranje ili nagle promjene dioptrije. Ovi simptomi mogu biti privremeni, ali mogu ukazivati i na ozbiljnije komplikacije, poput dijabetičke retinopatije.
Dijabetička retinopatija – najčešća komplikacija
Dijabetička retinopatija je stanje koje nastaje usljed oštećenja krvnih sudova mrežnice (retine). Retina je tanka opna na dnu oka koja sadrži nježnu i lijepu mrežu krvnih žila i kapilara, ključnih za njen pravilan rad. Kako bolest napreduje, dolazi do curenja krvi i tečnosti iz oštećenih kapilara, što može dovesti do otoka mrežnice i gubitka centralnog vida. Kako se tečnost nakuplja u mrežnici, ona postaje zadebljana, a kroz takvu tečnost svjetlosni zraci ne mogu normalno proći, što dovodi do zamagljenog i iskrivljenog vida. U težim slučajevima mogu nastati nova, abnormalna krvna sudova (neovaskularizacija), što povećava rizik od krvarenja u oko i trajnog oštećenja vida.
Dijabetička retinopatija prolazi kroz četiri stadija:
- Blaga neproliferativna retinopatija – male promjene na krvnim sudovima, bez značajnog uticaja na vid.
- Umjerena neproliferativna retinopatija – pojava mikroaneurizmi i manjih krvarenja i curenja. Traži pojačano praćenje, ponekad i terapiju.
- Teška neproliferativna retinopatija – veća oštećenja krvnih sudova uz smanjen protok kisika. Traži terapiju i jako brza praćenja (kontrole).
- Proliferativna retinopatija – stvaranje novih, abnormalnih krvnih sudova koji mogu izazvati krvarenje u staklastom tijelu i potencijalno dovesti do sljepoće. Zahtjeva često i operativni zahvat - vitrektomiju.
Kada treba obaviti prvi oftalmološki pregled?
Pravovremena dijagnoza je ključna za očuvanje vida kod pacijenata s dijabetesom. Preporuke oftalmologa su sljedeće:
- Osobe s tipom 1 dijabetesa – prvi oftalmološki pregled treba obaviti u roku od pet godina nakon dijagnoze.
- Osobe s tipom 2 dijabetesa – oftalmološki pregled odmah nakon dijagnoze, jer se komplikacije mogu razviti neprimjetno.
- Trudnice s dijabetesom – oftalmološki pregled prije trudnoće ili u prvom tromjesečju zbog povećanog rizika od progresije dijabetičke retinopatije.
Nakon prvog pregleda, preporučuje se redovni godišnji oftalmološki pregled, a kod pacijenata s već prisutnim promjenama i češće kontrole.
Kako zaštititi vid?
Osobe s dijabetesom mogu značajno smanjiti rizik od oštećenja vida pridržavanjem sljedećih preporuka:
- Kontrola šećera u krvi – održavanje stabilnih nivoa glukoze smanjuje oštećenja krvnih sudova u oku.
- Redovni pregledi – oftalmološki pregledi omogućavaju rano otkrivanje prvih komplikacaija
- Zdrav način života – pravilna ishrana, fizička aktivnost i prestanak pušenja doprinose očuvanju zdravlja očiju.
- Pravovremena terapija – laserska terapija, injekcije anti-VEGF lijekova i operativni zahvati mogu spriječiti gubitak vida u kasnijim fazama bolesti.
Zaključak
Dijabetes može imati ozbiljne posljedice na vid, ali uz pravovremenu prevenciju i redovne oftalmološke preglede, moguće je spriječiti nastanak težih komplikacija. Svaki pacijent s dijabetesom treba biti svjestan važnosti očuvanja vida i preduzeti korake kako bi smanjio rizik od dijabetičke retinopatije. Redovni pregledi su ključni za dugoročno zdravlje očiju!
Autor: dr. Ajla Pidro Miokovic