Davor Skeledžija

ATTD Amsterdam: Roche predstavio novi CGM senzor!

17/04/2025

Na ovogodišnjoj ATTD konferenciji u Amsterdamu, Roche je službeno predstavio svoj najnoviji senzor za kontinuirano mjerenje glukoze: Accu-Chek SmartGuide. Riječ je o modernom CGM sustavu koji kombinira točnost, jednostavnost i pametne algoritme predikcije, a dizajniran je s ciljem poboljšanja svakodnevnog upravljanja dijabetesom. U ovom trenutku je registriran za osobe iznad 18 godina, a preko HZZO-a će uskoro pravo na njega ostvariti osobe s tip 1 i tip 2 dijabetesom na 4 i više doza inzulina. Bravo HZZO.

Ključne značajke Accu-Chek SmartGuide sustava:

  • Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, sustav može:
    • predvidjeti rizik od hipoglikemije unutar 30 minuta,
    • kontinuirano procjenjivati kretanje glukoze u naredna dva sata,
    • prije spavanja upozoriti na moguću noćnu hipoglikemiju – tijekom cijele noći!
  • Visoka točnost
    Klinička ispitivanja pokazala su MARD od samo 9,2%, što Accu-Chek SmartGuide svrstava među točnije sustave na tržištu. 
  • Jednostavnost korištenja
    Senzor traje 14 dana, vodootporan je,
  • Kalibracija je opcionalna,
    prva poruka za kalibraciju dođe nakon 12h i onda još jedna nakon 30min, potom je sustav još točniji.

Dvije aplikacije – ali sve na jednom mjestu

Za početno korištenje bit će potrebno instalirati dvije Rocheove aplikacije:

  1. Accu-Chek SmartGuide – glavna aplikacija za uvid u trenutne vrijednosti, grafove, trendove (strelica) i sl.
  2. Accu-Chek Predict – aplikacija koja radi pametne analize i predviđanja uz pomoć umjetne inteligencije
Aplikacije na iPhone i Android mobitel "trgovinama"

Rocheove aplikacije u shopovima mobitela iPhone i Android već su dostupne u Hrvatskoj

Iako je riječ o dvjema aplikacijama, korisničko iskustvo pažljivo je dizajnirano da izgleda i funkcionira kao jedna integrirana platforma – bez potrebe za prebacivanjem između njih. Korisnik ima sve informacije nadohvat ruke, unutar jednog sučelja.

Također, u jednom će se trenutku više nećete trebati imati dvije aplikacije 😊.

Kada i kamo dolaze ovi senzori? Hrvatska!

Roche planira prvo lansiranje na nekoliko europskih tržišta, uključujući Njemačku, Švicarsku, Francusku i – sretna vijest – Hrvatsku!

Papiri su predani u HZZO! Kako to često bude, sve traje duže nego bi trebalo, ali sigurno će biti uspješno završeno! 🙂

Zaključak

Dobro znamo da ne postoji savršeni autombil, jednako tako ne postoji ni savršeni senzor. Ima nas "svakakvih" i zato moramo imati pravo na izbor kako inzulina tako i senzora; naravno bez doplate. Stoga Roche - dobrodošao u klub 🙂 Uskoro detaljniji osvrt👍

Davor Skeledžija
Urednik portala naInzulinu.com. Član izvršnog odbora Hrvatskog Saveza Dijabetičkih Udruga, te bivši HZZO povjerenstva za Opća i medicinsko-tehnička pomagala Dugogodišnji volonter društva Veliki za Male sa šećernom bolešću. Bivši predsjednik Zagrebačkog dijabetičkog društva.

Još iz kategorije CGMS/FGMS: